Maszyny wykorzystywane do produkcji poligraficznej zarówno cyfrowej jak i offsetowej są jak samochody. Mają swoją prędkość, dodatkowe wyposażenie, wielkość (format pracy) i oczywiści markę. Są te ekskluzywne, drogie oraz chińskie tanie.
W poniższym artykule opiszę z jakich korzystamy, jak również kilka zdań dlaczego dany sprzęt a nie inny. Ważne jest, aby na początku powiedzieć, że nasze punktu usługowe jak i drukarnia są wyposażone w sprzęt poligraficzny niezbędny do realizacji najtrudniejszych zleceń. Jeśli w drukarni brak wymienionych poniżej rodzi wątpliwość „jak oni to r.obią?” 🙂
Oczywiście polak potraf, więc się uśmiecham a nie neguję.
Drukarka – urządzenie klasy produkcyjnej. Konica Minolta Bizhub 7000, Xerox J70, Minolta Bizhub 1250
Drukarkami Cyfrowymi są określane urządzenia drukujące podłączone bezpośrednio do komputera. Nie jest błędem jeśli powiemy, że drukarka cyfrowa to urządzenie, które stoi na biurku w twoim domu, biurze. Podstawą różnicą jaka jest pomiędzy twoją drukarką a urządzeniami na których my pracujemy to:
- prędkość pracy – w naszym przypadku są to dwa urządzenie kolorowe o prędkości 70 kopii na minutę czyli więcej niż jedna strona na sekundę, a w przypadku urządzenia drukującego monochromatycznie prędkość wynosi 120 kopii na minutę czyli 2 strony na sekundę.
- wydajność pracy – nasze urządzenie potrafią wydrukować w ciągu doby nawet 150 000 kopii i nie spowoduje to rozsypania się urządzenia. Jedna butelka toneru starcza nawet na 20 000 stron.
- szeroka gama obsługiwanych papierów:
- gramatura od 60 gram – papier samokopiujący do 350 gram na którym wykonujemy druk wizytówek, druk zaproszeń.
- rodzaju: kreda offsetowa, karton, kalka oraz folia.
- obsługiwany format (wielkość) papieru to w przypadku urządzenia Konica Minolta bizhub 7000 – 320mm x 1200 – co umożliwia druk banerów reklamowych. Urządzenie marki Xerox j70 obsługuje format 320mm x 488 mm
- Możliwość zarządzania barwą, kolorem. Urządzenia produkcyjne zwykle współpracują z zewnętrznym oprogramowaniem zwanym RIP’em, Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu Xerox – FreeFlow i Konica Minolta – Fiery możemy:
- wykorzystywać profile kolorystyczne które umożliwiają najlepsze odzwierciedlenie koloru dla różnych papierów.
- robić impozycję,
- korektę prowadzenia papieru i nanoszenia wydruku
- symulować kolory pantone,
- Posiadają finisher’y – czyli wbudowane narzędzia introligatorskie przyłączone bezpośrednio do drukarki. Połączenie liniowe urządzeń introligatorskich z drukarką umożliwia otrzymanie gotowego produktu bez konieczności uruchamiania dodatkowych maszyn offlinowych. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas realizacji zlecenia. Opcja finisherów z których korzystamy:
- składanie papieru tzw. falcowania
- dziurkowanie
- szycie
- post insert – dokładnie np. okładek do drukowanych materiałów
- broszurowanie – połączenie funkcji składania z szyciem
Maszyny poligraficzne zewnętrzne
Gilotyna, krajka – posiadamy 3 gilotyny o różnych długościach noża: Adast 80 cm, GrafMasz 53 cm i Ideal 47 cm.
Klejarka książek – maszyna do klejenia książek, bloków książek. materiałów szkoleniowych – prędkość nominalna wynosi 250 opraw na godzinę. Urządzenie sprowadzone z Kraju Środka :). W naszym przypadku doskonale sprawuje się ze względu na szybkie narządzanie i możliwość opraw w krótkich seriach. Kompaktowe urządzenia łatwe do
Podwieszarka bloków Schmedt PraLeg – twarda oprawa książek – maszyna wykorzystywane do szybkiego montażu bloków książek w twardą oprawę. Urządzenie pozwala na podwieszenie do 200 opraw na godzinę
Stół montażowy do oprawy twardej – urządzenie pozycjonujące ułatwiające montaż okładek do oprawy twardej. Najprościej możemy opisać jako narzędzie pozwalające na szybki tworzenie okładek w powtarzalnym rozmiarze i formacie, dla zadanej ilości stron środka i prawidłowych odstępach technologicznych.
Kaszerówka – maszyna wykorzystywanie do nakładania kleju na zimno na wydruki a następnie podklejanie tych wydruków na twarde materiały takie jak tektura, karton
Prasa termiczna – wykorzystywana do tłoczenia znaków w papierze oraz w okleinach sztucznych, skórach skóropodobnych. Najczęściej wykonujemy złocenia na papierze oraz tłoczenie w okładkach książek, kalendarzy.
Prasa introligatorska – do prasowania, zgniatania wydrukowanych materiałów tak aby nadać im docelowy kształt
Falcerako – zszywarka – Urządzenie do łamania i szycie wydrukowanych materiałów. Wykorzystywane do produkcji tam gdzie nie ma możliwości wykorzystania urządzeń pracujących w linii z drukarkami. Szczególnie przydatne do nietypowych formatów prac, gdzie druk odbywał się na kilku rodzajach papieru i różnymi technikami druku co uniemożliwiło automatyczną kompletację.
Niciarka – służy do szycia nićmi książek do twardej oprawy. Łączenie nićmi zwiększ trwałość bloków i zmniejsza szansę na zniszczenie. Nićmi szyjemy książki do oprawy twardej do podwieszania bloków jak również do opraw szyto klejonej gdzie okładka wykonana jest z papieru o wyższej gramaturze niż środek publikacji
Laminator – urządzenie do uszlachetniania wydruków folią błyszcząca, matową, softtuch
Bigówka – do łamania papieru o dużej gramaturze powyżej 170 gram
Trymer – do obcinania wydruków o dużej długości powyżej
Kostka introligatorska – narzędzie introligatorskie wykonane najczęściej z kości zwierzęcej lub tworzywa sztucznego. Służące do równego łamania papieru.